Perlapucka

Motoryzacja może być ludzka

Zestawienie darmowych nawigacji GPS

| 0 comments

 darmowa nawigacjaPraktycznie każdy z nas posiada samochód. Niestety, często próba przemierzenia relacji od punktu A do punktu B niesie wiele trudności. Która z tras jest najszybsza? Gdzie nie czekają na nas inspekcje i radary? Całe szczęście, że wymyślono metodę nawigacji GPS. Jednak te profesjonalne, zawierające aktualne i dopracowane mapy są często bardzo kosztowne. Wystarczy jednak dokładnie poszukać, a w odmętach Internetu odnajdziemy lekarstwo. Nieodpłatna nawigacja, która jest powszechnie dostępna, chociażby dla aparatów telefonicznych z systemem Android może spełnić nasze marzenia i pozwolić nam na tak samo sprawne podróżowanie, jak te kosztujące kilkaset złotych. Przyjrzyjmy się więc tym programom.


Yanosik

To chyba najpopularniejszy, darmowy program do nawigacji GPS, który został wykonany na platformę Android. Aplikacja ta pobiera również informacje o ostatnich wypadkach na drodze, takich jak korki czy wypadki. Dzięki prostej użytkowaniu, intuicyjnie możemy wyselekcjonować interesujące nas możliwości. Algorytm wyszukiwania tras również nie jest najgorszy, a wspomniane centrum powiadomień pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu na drodze. Dowiemy się oraz, gdzie mieści się najbliższa stacja benzynowa i paliwo w jakiej cenie nam oferuje. Jednak, żeby nie było zbyt wyśmienicie, zazwyczaj zdarza się, że nawigacja przestaje działać zgrabnie. Przy natłoku pobieranych informacji lubi rwać i niekiedy każe skręcić 200 metrów za krzyżówką.

Google Maps

Nawigacja Android Google Maps jest bardzo dogodna i sprawdza się nie tylko na polskich ulicach. Korzystając z map Google możemy znaleźć obrazy satelitarne niemal całego świata. Aplikacja dopuszcza nie tylko określać trasy, ale dzięki funkcji Google Street View możemy nawet użyć z wirtualnego wędrówki po większości ulic na całej kuli ziemskiej. Zaskakujące jest, że ta darmowa nawigacja potrafi wyszukiwać adresy nie tylko poprzez ręczne wklepanie adresu, ale również dzięki sterowaniu głosem. Dodatkowo wyświetli informacje o najważniejszych miejscach, które będziemy mijać. Niestety, program przeznaczony jest dla posiadaczy telefonów o wytrzymałej baterii, gdyż Google Maps rozładowuje akumulatory jak mało która aplikacja. Malutkim wadą jest ubytek w funkcjonalności spersonalizowania map.

OsmAnd Mapy i Nawigacja

Kolejna darmowa nawigacja, która dzięki systemowi GPS pozwala na dokładne odnajdywanie naszego miejsca. Choć powierzchownością niczym nas nie zaskoczy, to interfejs jest jasny i prosty w obsłudze. Jedną z plusów jest jej licencja – Open Source, która pozwala na modyfikację map i tras każdemu odbiorcy. kłopoty z aktualizacjami znikają same. To pomimo to nie koniec – z aplikacji możemy korzystać bez podłączenia do Internetu dzięki możliwości zapisania niezbędnych do jej pracy informacji w pamięci telefonu lub na karcie SD. Baza map jest kolosalna, a przez multum ulic poprowadzi nas ujmujący mowa wydobywający się z głośnika telefonu. Można więc przebaczyć rzecz, że nie wszystkie dostępne mapy kontrastują się taką skrupulatnością, jaką byśmy żądali. Oczywiście nawigacja Android.

TrekBuddy

TrekBuddy jest aplikacją, która również nie potrzebuje Internetu, by bezbłędnie funkcjonować. Wystarczy przedtem ściągnąć mapę potrzebnej okolicy i wybrać się w trasę! Uzupełniające opcje takie jak mierzenie dystansu między punktami, pokazanie statystyk prędkości, zapisywanie osobistych dróg to tylko nieznaczne walory tej nawigacji. Zestawienie felerów nie jest natomiast długa, acz dosyć przygnębiający. Wygląd aplikacji nie pasuje jako nawigacja Android. Niestety, średnio wybrano ją do wyglądu i funkcjonalności nowoczesnych telefonów. Jeśli jednak ktoś nauczy się jej obsługi i przywyknie do dziwnej, niepasującej powierzchowności – droga wolna! Wymieni smartfona na bardzo silne urządzenie, które nie pozwoli się zagubić. Nigdzie.

Waze

To darmowa nawigacja, która bardzo rozróżnia się na tle innych, przeważnie dzięki użytej technologii. Chodzi tu o możnośćkontaktowania się z innymi kierowcami. Wszystkie komunikaty dotyczące korków, radarów czy wypadków na drogach wywodzą się właśnie od innych użytkowników aplikacji. Jest to zaleta, acz może zamienić się w bardzo dużą wadę, jeśli właśnie korzystających z programu kierowców będzie zbyt niedużo. Po trochu trąca portal społecznościowy, dzięki możliwości dodawania ludzi do znajomych. Każdy, kto pierwszy raz spotkał się z tą nawigacją Android mógł pomyśleć, że to nic innego jak gra. Na drodze jesteśmy przedstawieni jako uśmiechnięty samochodzik i zdobywamy punkty za podawanie potrzebnych informacji innym. Co ciekawe, można śledzić trasy swoich znajomych!

Navatar

Mały, darmowy programik, który zamieni nasz telefon w sprzęt do nawigacji GPS. Wszystkie funkcjonalności takie jak powiadamianie głosem i algorytmy wyszukiwania tras pracują bez zarzutu. Nie ma jednak wyczekiwanych fajerwerków. Jedyny, znaczny plus nawigacji w postaci starannych i czytelnych map jest złagodzony przez bardzo małe możliwości programu. Nie ma nawet widoku 3D! Tak samo można się zirytować, gdy nagle okaże się, że Navatar będzie chciał połączyć się z Internetem, by pobrać brakującą fragment mapy. Niby można przegonić wypadki i ściągnąć planowaną trasę w mieszkaniu, ale kto wie, gdzie nas poniesie w trakcie przejażdżki samochodem?

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy nawigacja jest darmowa, czy płatna, zawsze znajdą się niedociągnięcia i zawsze będą luki w funkcjonalności. A jak nie będzie takich, to wygląd się komuś nie spodoba – wiadomo, nie dogodzi się gustom wszystkich. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę z wad każdej z tych aplikacji. Jeśli nie jesteśmy w stanie się z nimi poddać się, warto zainstalować następną i sprawdzić, czy problem się nie powtórzy. Trzy najlepsze, według not użytkowników, nawigacje Android, które w dodatku są darmowe to Yanosik, Google Maps i OsmAnd Mapy i Nawigacja. Niestety, wybór, która zajmuje pierwsze miejsce nie jest proste. Każda z nich ma inne wady i inne zalety. Decyzję trzeba podjąć samemu.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.