Perlapucka

Motoryzacja może być ludzka

Autostop jako alternatywa dla pociągu i autobusu.

| 0 comments

autostop-zdjęcie główne

Z uśmiechem na ustach


W prawdzie nikt nas do tego nie zmusi, ale uśmiechając się mamy większe szanse na to, że ktoś się zatrzyma i zabierze nas na pokład swojego samochodu. W czasie samej podróży także dobrze się jest uśmiechnąć, przynajmniej od czasu do czasu. W ten sposób twoja podróż, jak i kierowcy będzie dużo przyjemniejsza. W końcu autostop ma być miłą przygodą, a nie złem koniecznym. Musisz być też miły, bo kierowca wyświadcza ci przysługę. Podziękuj za to, a na koniec podróży życz szerokiej drogi. Jeżeli chcesz możesz coś kierowcy podarować. Nawet mały podarunek będzie doceniony i sprawi, że kierowca chętniej się zatrzyma, gdy ktoś będzie czekał przy drodze.

Zadbaj o bezpieczeństwo


Jeżeli zdecydowałeś się na wyjazd, spakowałeś wszystkie niezbędne rzeczy ruszaj w drogę. Pamiętaj przy tym, że podróż powinna być bezpieczna zarówno dla ciebie, jak i kierowców. Dlatego, gdy czekasz na drodze na kierowce stań w miejscu i cierpliwie czekaj. Pamiętaj jednak, żeby stać w miejscu dozwolonym do zatrzymania się, które jednoznacznie wskazuje kierunek, w którym chciałbyś się udać (tj. za, a nie przed skrzyżowaniem). Najlepiej jeżeli znajdujesz się w miejscu wygodnym do zatrzymania się. Nie zawsze więc wąska, ruchliwa droga jest najlepszym rozwiązaniem. Czasami lepiej jest nawet zatrzymać się na przystanku i tam czekać na okazję. W ten sposób chętniej kierowcy będą się zatrzymywać. Są też wyjątki od reguły. Nie zawsze bowiem da się stanąć w każdym miejscu. Niemniej zawsze staraj się znaleźć jakąś zatoczkę lub szersze pobocze. Dzięki temu nie wstrzymasz ruchu, a kierowca będzie miał trochę miejsca, aby się zatrzymać.

A co z bagażem?


Tutaj zdania są podzielone, ale z perspektywy kierowcy – a to w końcu od niego wszystko zależy – bagaż nie powinien być duży, ponieważ nie każdy ma duży bagażnik, albo nie jest on całkowicie dla nas dostępny. Dlatego staraj się nie mieć za dużo bagażu. Jeżeli nie masz innego wyjścia to odpowiednio go zapakuj np. do plecaka turystycznego. Ważne jest to, aby mieć tylko jedną sztukę bagażu, aby było wygodnie i poręcznie – zarówno da ciebie, jak i kierowcy. W ten sposób będzie się wam lepiej podróżować.

Wszystkiego nie zaplanujesz


Jeśli masz zamiar zaplanować całą podróż od a do z, to możesz być pewien, że ci się nie uda – ale możesz spróbować i przekonać się o tym osobiście. Nie mniej jest to w zasadzie nierealne. Na pewno trzeba mieć ramy czasowej zaplanowanej podróży. Musisz także mieć zarys trasy oraz daty przekraczania kolejnych granic chociażby po to, aby twoi bliscy wiedzieli, gdzie aktualnie się znajdujesz, albo znajdować się powinieneś. Natomiast jeśli na podróż nie przeznaczasz określonego czasu, to nie musisz się tym aż tak bardzo przejmować. Tym bardziej, że podróżując w ten sposób jesteśmy uzależnieni od tak wielu czynników. Wystarczy, że pogoda nie dopisuje i podróż w takich warunkach jest w zasadzie niemożliwa, co oznacza na przykład, że trzeba ją zawiesić na kilka dni. To opóźnia podróż i sprawia, że nasz plan jest już nie do zrealizowania. W związku z tym nie warto dokładnie planować całego wyjazdu, bo raczej stu procentowa realizacja planu nie będzie możliwa.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.