Perlapucka

Motoryzacja może być ludzka

Rower, auto czy motocykl

| 0 comments

No właśnie – co wybrać? Niektórzy nie wyobrażają sobie przemieszczania bez samochodu, inni chcą żyć w zgodzie z naturą i zgubić kilka kilogramów. Jeszcze inni chcą poczuć wiatr we włosach. Kto ma rację? Każdy po trochu!

Dobranie odpowiedniego środka transportu to nie lada wyzwanie. Jeśli odrzuciłeś już pomysł podróżowania komunikacją miejską to i tak musisz zdecydować się na rower, auto bądź motocykl. Wybór uzależniony jest od Twoich potrzeb i – nie ukrywajmy – finansowych możliwości.

Cztery kółka

W Polsce przybywa kierowców i samochodów. Nic dziwnego, podróżowanie autem jest komfortowe, choć wiąże się z większymi kosztami niż na przykład korzystanie z transportu zbiorowego. Własne auto to niezależność i swoboda poruszania się. Kiedy podróżujesz samochodem nie musisz zwracać uwagi na to, czy pada deszcz czy jest słońce – oczywiście musisz dostosować się do warunków atmosferycznych, ale nie zmokniesz tak, jak idąc pieszo czy jadać rowerem. Samochody są już też relatywnie tańsze niż kilka lat temu. Lokalizacja pojazdów już za kilka tysięcy złotych w całkiem przyzwoitym stanie nie jest dziś problemem. Jeżeli zależy Tobie na modelu prosto z salonu musisz przygotować się na większe wydatki. Kosztuje też utrzymanie auta – sam zakup to jedno a trzeba jeszcze pamiętać o eksploatacji – tankowanie, mycie, ewentualne naprawy i …mandaty. Na szczęście na rynku istnieją darmowe apki, które ostrzegają o np. fotoradarach.

Dwa kółka

Dla wielu osób motocykl to styl życia a nie środek transportu. Choć trzeba przyznać – jednoślad i to niekoniecznie motocykl ale np. skuter może szybciej poruszać się po mieście niż samochód – jest przecież mniejszy, Odpadają też problemy z parkowaniem. Jak z kosztami? Motocykl mniej pali i często też mniej kosztuje – chyba, że chcesz jeździć najlepszymi markami. Kupując motocykl trzeba pamiętać o tym aby nabyć też odpowiedni stój i – koniecznie! – kask. Motocykl to maszyna z którą trzeba umieć współpracować, ale też odnaleźć się na drodze pamiętając o przestrzeganiu przepisów. Warto też wziąć poprawkę na kierowców, którzy nie zawsze pamiętają o patrzeniu w lusterka. Posiadanie nawet najlepszego motocykla nie uprawnia też do szarżowania po ulicach. Wolniej znaczy bezpieczniej.

Rowerowym szlakiem

Najbardziej ekonomiczną opcją jest korzystanie z roweru. Bicykle są znacznie tańsze od samochodów i motocykli dają też możliwość obcowania z naturą i zdrowego wysiłku fizycznego. Użytkowanie rowery nie kosztuje dużo – ie trzeba go tankować, wystarczy sporadyczne serwisowanie czy napełnianie dętek powietrzem. Rowery nie mają bagażników pojemnych jak auta, ale można na nich doczepić koszyk czy sakwy i tak przemieszczać się po mieście – omijać korki. Minusem rowerów jest jednak fakt, że nie chronią nas przed deszczem – to sposób na poruszanie się w czasie dobrej pogody. Chyba, że jesteśmy gotowi na przemoknięcie. Wszak człowiek zbudowany jest z wody, a nie cukru.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.