Perlapucka

Motoryzacja może być ludzka

Podróże małe i duże – kierowca w ogniu zimowej walki

| 0 comments

Przygotowanie do podróży samochodowej to często niedoceniany aspekt wakacji. Choć sezon wakacyjny już minął, to przecież niebawem wystartuje sezon zimowy – narciarze i snowboardziści już zacierają ręce. Na taki zimowy wypad trzeba się jednak przygotować i nie chodzi tylko o naostrzenie nart, czy wykupienie skipassów. Zmotoryzowanie wiedzą o co chodzi. Wiadomo, ubezpieczenie, nawigacja w telefonie, opony zimowe – lista rzeczy, które trzeba załatwić jest jednak jeszcze dłuższa!

opony_zimoweZimowe szaleństwo kusi wielu – nic dziwnego, w długie zimowe wieczory lepiej chyba pić grzane wino w knajpce w górach i relaksować się po treningu, niż siedzieć w domu. Dlatego też praktycznie wszyscy, którzy lubią sporty zimowe i dysponują odpowiednią gotówką planują mniejsze bądź większe wojaże. W stosunkowo najlepszej sytuacji są ci, którzy mieszkają niedaleko gór – dojazd do stoku zajmie im najmniej czasu, więc będzie też statystycznie tańszy. Nieco gorzej mają natomiast Ci, którzy dajmy na to mieszkają na północy kraju – ich droga do np. Karpacza stanie się całodzienną wyprawą. Ale czego nie robi się dla relaksu? Właśnie – o tym, co trzeba zrobić przed ruszeniem w trasę i w jej trakcie przeczytacie poniżej.

Zimowe wyprawy są z jednej strony podobne do tych letnich, a z drugiej się od nich przecież różnią. Istnieje grupa spraw o których trzeba pamiętać niezależnie od pory roku. Należy do nich np. przegląd stanu technicznego auta czy wykupienie ubezpieczenia. W trakcie planowania podróży zimowej trzeba koniecznie uwzględnić zakup opon zimowych, nowych bądź używanych. Zimówki przydadzą się nawet w mieście – wymiana opon to punkt obowiązkowy każdego kierowcy, niezależnie od tego, czy wybiera się na narciarski wypoczynek czy nie. Wizyta u wulkanizatora trwa chwilę a znacznie poprawi bezpieczeństwo jazdy. Jeśli zamierzamy wybrać się góry to nie zapominajmy o łańcuchach na koła – w niektórych miejscach korzystanie z nich jest obligatoryjne.

zima-drogaW okresie zimowym mróz może mocno dać się we znaki. Taki mamy klimat można powiedzieć. Aby podróż nie stała się walką o przetrwanie trzeba przed ruszeniem w trasę sprawdzić stan ogrzewania w aucie. Sprawne i szybkie ocieplenie auta z pewnością docenią pasażerowie i sam kierowca. Nie zaleca się też przesadzania w drugą stronę. Nadmierne przegrzanie jest niezdrowe a różnica temperatur może okazać się bardzo dyskomfortowa i zaowocować przeziębieniem. A chyba szkoda zaczynać wakacje od kataru, psikania i bólu gardła? Dla kierowcy a także jego pasażerów ważne są przerwy w trasie. Podczas ich trwania można po pierwsze rozprostować kość, pod drugie wypić coś ciepłego i zjeść jakiś posiłek. Regularne przerwy są obowiązkowe – zwłaszcza na dłuższych trasach. Kierowcy przyda się też nawigacja w telefonie – w końcu do celu lepiej trafić bez pomyłek.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.