Perlapucka

Motoryzacja może być ludzka

Wizyta u mechanika – klucz do koszmaru?

| 0 comments

Kierowcom wizyta u mechanika kojarzy się zapewne z wydatkami, awarią samochodu i wymianą opon za zimówki. Nie są to często miłe skojarzenia. Kto lubi wydawać pieniądze? Dla wielu właścicieli aut naprawa samochodu oznacza bardzo poważny upływ gotówki z portfela. Oto kilka porad na temat tego, co chcielibyście wiedzieć o wizytach u mechanika a boicie się zapytać!

mechanika-samochodowaAuto, jak każda maszyna może się psuć. I często tak się dzieje. Dlaczego? Wyróżnić można kilka czynników. Stan auta pogarsza jego wiek – im starsze auto, tym większe ryzyko, że coś pójdzie nie tak, sprzęt się po prostu zużywa. To, że samochód odmawia posłuszeństwa jest też niekiedy przyczyną niedbalstwa kierowców tudzież nieodpowiedniej eksploatacji. Przeorganizowywanie auta, gwałtowna zmiana biegów i agresywna jazda to dla auta pocałunki śmierci. Niejeden pewny siebie „mistrz kierownicy” naciął się właśnie na tym – samochód nagle przestał jechać. Każdy sprzęt ma swoją wytrzymałość i nie można tego faktu ignorować. Dlatego by nie odwiedzać mechanika nazbyt ciężko i w poważnych sprawach warto po prostu rozsądnie korzystać z samochodu nie nadwerężając jego możliwości. Rozsądna jazda, będzie korzystna nie tylko dla samego pojazdu, ale także dla uczestników ruchu.

Wydatki mniejsze i większe

naprawa-samochoduCzasem jednak trzeba iść do mechanika – takiej wizyty nie wolno odkładać w nieskończoność, zwłaszcza wtedy, kiedy coś z nim się dziwnego dzieje. Szybka reakcja po pierwsze może obniżyć znacznie koszty naprawy (mniejsza skala problemu, prewencyjne działanie) a po drugie oszczędzi kierowcy przykrych sytuacji – kiedy np. auto staje okoniem w trasie i uniemożliwia nam kontynuowanie jazdy narażając na ogromny stres i pokaźne wydatki związane z holowaniem. Wizyta u mechanika może być czasem przyrównana do wizyty u dentysty – boimy się, ale w końcu trzeba. Wizyta oczywiście wiąże się z wydatkiem i koniecznością zarezerwowania cennego przecież czasu, ale jak mus to mus. Im szybciej sprawę załatwimy, tym prędzej będziemy ją mieć z głowy.

Do kogo po pomoc

Do jakiego mechanika się udać? W miastach wybór jest spory, bo oprócz małych i średnich, czasem rodzinnych zakładów funkcjonują też autoryzowane zakłady, pod egidą znanych samochodowych marek. Skorzystanie z ich usług jest zwykle droższe. W praktyce najwięcej kierowców poszukuje sprawdzonych mechaników, którzy zostali im poleceni przez znajomych. Rekomendacja płyną z ust kolegi z pracy, czy kuzyna ma duża wartość i zwykle jej ufamy. Niektórzy zanim oddadzą auto w ręce mechanika sprawdzają też opinie krążące w sieci.

Wpis powstał przy współpracy z portalem motowioska.pl 

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.