Perlapucka

Motoryzacja może być ludzka

Kierowca jak Święty Mikołaj?

| 0 comments

W okresie świąt Bożego Narodzenia prawie każdy czeka na Św. Mikołaja. W niektórych częściach Polski prezenty przynosi Gwiazdor w innych Dzieciątko Jezus, jednak powszechnie mówi się raczej o Mikołaju. Niezależnie od nazwy prezenty chciałoby się dostać. Marzą o nich nie tylko dzieci. Sami jednak też możemy być mikołajami – także na..drogach!

Podarki to nie tylko pakunki, wstążki i torby prezentowe. Prezentem może być też coś niematerialnego. A co może być cenniejszego na drodze niebezpieczny i bezstresowy dojazd do celu? To oczywiście pytanie retoryczne. Bezpieczeństwo to prezent, który mogą sprawić sobie nawzajem kierowcy i nie tylko. Święta to czas bardzo newralgiczny i świadczą o tym statystyki Policja, która w związku ze wzmożonym ruchem na drogach ma dużo pracy. Jak wyglądało to w poprzednich latach? W 2012 r. w okresie bożonarodzeniowym (24-26.12.2014) na drogach doszło do 153 wypadków w których zginęło 17 osób a 191 zostało rannych. W tym okresie przyłapano też prawie pół tysiąca osób na „podwójnym gazie”. Warto aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego postarali się aby tegoroczne statystyki zawierały same zera.

Mikołaj musi widzieć…wszystko

W ten sposób każdy może być Mikołajem – najlepszy prezent to bezpieczna, przewidywalna jazda i rozsądek. Nie dociskajmy bez potrzeby pedału gazu, nie wyprzedajmy na trzeciego, nie złośćmy się na mniej doświadczonych uczestników ruchu. Warto też, w trosce o własne zdrowie psychiczne i nerwy wyjechać w trasę wcześniej niż zwykle – mają zapas czasowy będziemy się mniej stresować i mniej spieszyć. Będzie też więcej czasu na pakowanie – a to bardzo ważne, bo samochód musi nie może być przeładowany a żaden pakunek nie może ograniczać widoczności kierowcy.

Uśmiech zamiast gazu

Mikołaje na drogach powinny pamiętać też o kulturze jazdy i życzliwości – wpuszczenie kogoś włączającego się do ruchu to miły gest. W wersji bardzo rozbudowanej można przecież zabrać ze sobą jakiegoś autostopowicza albo podwieźć kogoś z rodziny bądź bliskich. Należy pamiętać oczywiście o zasadach bezpieczeństwa. Mikołaj na drodze troszczy się także o pasażerów – miła muzyka, luźna pogawędka to dobre sposoby na stworzenie rodzinnej, przyjemnej atmosfery. Warto też umyć auto tak na zewnątrz jak i w środku – o zapachy w aucie też można się postarać i kupić specjalny dyfuzor. Oczywiście, na współpasażerów czekać może słodki poczęstunek i uśmiechnięty kierowca! Magia świąt w czterech kółkach? A czemu nie?

Dane zebrane dzięki http://www.ochronakierowcy.pl

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.