Perlapucka

Motoryzacja może być ludzka

Kontrola radarowa

Fotoradary i inne bolączki

| 0 comments

Ten rok nie jest pełen dobrych wiadomości dla kierowców. W maju weszły w życie rygorystyczne przepisy dotyczące karania kierowców przekraczających prędkość i nie tylko, teraz rusza system z fotoradarami na światłach a Policja ostrzega, że posypią się mandaty. Z jednej strony ma to z założenia być bat na piratów drogowych, z drugiej jednak popadanie w skrajności rodzi obawy o dobry sposób na zarabianie pieniędzy po pretekstem poprawienia bezpieczeństwa. Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku, jednak jak powszechnie wiadomo: lepiej zapobiegać i edukować, niż karać.

Zmiany na lepsze?

Przypomnijmy, czego dotyczą przepisy wprowadzone w bieżącym roku. Po pierwsze: kierowcy przekraczający prędkość w terenie zabudowanym o minimum 50 km/h zostaną od razu ukarani pozbawieniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Zatrzymać dokumenty mogą policjanci podczas kontroli. Wcześniej taką decyzję podejmował sąd po wniosku policji. Jednak kierowcy nie muszą się bać, że zostaną w szczerym polu bez możliwości dojazdu choćby do domu. Po zabraniu dokumentów policjant wystawi specjalne pismo, które uprawnia do 24 godzin prowadzenia samochodu. Jeśli po odebraniu prawa jazdy policja złapie kierowcę na recydywie, zostanie mu przedłużona kara o kolejne trzy miesiące. W przypadku ponownego złapania go na gorącym uczynku – straci na stałe uprawnienia do kierowania pojazdami.

Winnych ukarać

Zmienione zostały tez przepisy dotyczące karania kierowców przewożących więcej pasażerów, niż przewiduje zapis w dowodzie rejestracyjnym. Obostrzenia wprowadzono po serii tragicznych wypadków z udziałem busów, w którym pasażerowie byli przewożeni nieprawidłowo – ich liczba kilkakrotnie przewyższała możliwości pojazdu. Nowe prawo ma być także batem na pijanych kierowców. Jeśli zostaną złapani, stracą prawo jazdy na min. 3 lata, a w przypadku ponowienia takiej sytuacji już nigdy legalnie nie usiądą za kółkiem. Podobna sytuacja ma miejsce z kierowcami, którzy będąc sprawcami wypadku uciekną z miejsca zdarzenia. Jednak i dla nich jest nadzieja i szansa na poprawę. W przypadku pijanych kierowców, gdy sąd po 10 latach orzeknie złagodzenie werdyktu, kierowca będzie mógł prowadzić, jednak jedynie pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową czyli urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu, gdy czujniki wyczują alkohol od kierowcy.

Niesforne fotoradary

Fotoradary na skrzyżowaniach to kolejny bat na piratów. Zrobi im zdjęcia, jeśli ci przejadą na niedozwolonym świetle. Nowelizacja zmian przewiduje także, że urządzenia te nie będą musiały być w jakikolwiek sposób oznaczone, jak ma to miejsce w klasycznych fotoradarach. Jest jeszcze jedna zmiana dotycząca tych urządzeń: po zrobieniu niewyraźnego zdjęcia będzie się domniemywało, ze to właściciel prowadził pojazd, więc to on zostanie ukarany. Na fotoradary trzeba uważać, bo często są one umieszczone w miejscach, gdzie można w granicach zdrowego rozsądku rozpędzić się szybciej, jednak ograniczenia to ograniczenia – złamanie ich jest karane, a mandaty niestety uderzą po kieszeni.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.